Cyberknife Nedir, Nasıl Çalışır?

cyberknifeDünyanın ilk ve tek robotik radyocerrahi sistemi olan CyberKnife, 0,12 mm hassasiyet ve doğrulukta 6 eklemde hareket edebilen robotik bir kol ile sabitlenen X-ışını üreten lineer hızlandırıcıdan oluşmaktadır.

Yüksek doz radyasyonun tümöre milimetrenin altında doğruluk ve isabetle değişik açılardan odaklanması sağlanarak açık ameliyata gerek kalmadan kansız ve ağrısız bir işlemle tedavi sağlanır.

İsmine (knife=bıçak) rağmen CyberKnife tedavisi açık cerrahi işlem değildir. Tedavi herhangi bir kesi veya anestezi işlemi gerektirmeden uygulanan ağrısız bir uygulamadır.

CyberKnife kötü huylu (malign) veya iyi huylu (benign) tümörleri yüksek doz radyasyon ışınları ile tedavi ederken sağlam dokulara zarar vermemektedir. Bu önemli nokta, eskiden tedavisi imkansız olan hastalıklarda çözüm sağlamaktadır. Ayrıca yan etkiler çok az ve geçicidir.

Değişik açılardan yüksek doz radyasyon verilmesiyle tedavi süresi de belirgin şekilde kısalmaktadır. Tümörün boyutu, yerleşimi, önemli doku ve organlara yakınlığı ile tipine bağlı olarak genellikle 1 günde tedavi mümkündür. Bazı özel durumlarda tedavi süresi 5 güne kadar uzayabilmektedir. Geleneksel radyoterapide haftada 5 gün,  6-8 haftalık bir sürede toplamda 30 ila 40 gün arasında tedavi mümkündür.

Hastalar CyberKnife tedavisinin hemen ardından hastaneden ayrılarak normal yaşamına dönebilmektedir.

Hızlı İletişim